Barber - sztuka golenia. Skąd wziął się ten zawód? Jak działają barberzy w Polsce?

Rzemiosło barbera znane jest już od XII wieku. Jednak na początku miało nieco inne znaczenie. Pierwsi barberzy pomagali mnichom klasztornym w leczeniu ludzi.

Na początku znani byli głównie w Angli. Aż z czasem poznała ich cała Europa. Dawniej nazywano ich także golibrodami czy balwierzami. Golenie brody to rytuał mężczyzn - precyzyjne ruchy, stanowcze, ale równocześnie delikatne. Z czasem panowie zaprzestali tej porannej rutyny i zaczęli zapuszczać wąsy i brody. I tak na przestrzeni lat powstała potrzeba stworzenia miejsca, w którym doświadczone osoby miały dbać o zarost i jego pielęgnację. Współczesny salon to już coś znacznie więcej niż zwykłe golenie lub podcinanie brody. Teraz można kompleksowo w jednym miejscu zadbać o zarost i włosy na głowie, a barber pokaże jak je myć i czym, w jaki sposób o nie dbać, aby cieszyć się bujną czupryną i gęstym zarostem. Babera porównuje się do salonu piękności dla kobiet, tyle, że stworzonego z myślą o mężczyznach zadbanych, eleganckich. Wystrój, wnętrza salonu są luksusowe, często nawiązują do lat 50. czy 60. Klimat tworzą plakaty, dodatki, przybory do golenia rodem wyjęte z poprzedniej epoki. Taka atmosfera zbliża do siebie panów i sprawia, że czują się bardziej komfortowo.

Barber to dzisiaj osobna gałąź fryzjersko-kosmetycznego przemysłu. W ciągu ostatnich 10 lat branża znacznie się rozwinęła. Z roku na rok powstaje coraz to więcej salonów barberskich, a także stanowisk pracy. Dla barberów organizowane są dedykowane szkolenia, kursy zarówno indywidualne, jak i grupowe. Co roku odbywają się także Barber Days w Polsce i Europie. To kilka dni, podczas których mają okazję spotkać się początkujący oraz mistrzowie swojego fachu, przedstawiane są innowacyjne metody działania, odbywają się szkolenia. Takie wydarzenia to także idealne miejsce dla marek, które chcą przedstawić swoje produkty.

Barber to coraz bardziej doceniany zawód zarówno w Polsce, jak i na świecie. Mężczyźni coraz częściej korzystają z usług salonu, a to świadczy o tym, że chcą o siebie dbać, robić to świadomie i profesjonalnie. Branża barberska wciąż się rozwija i zapewne wciąż coraz więcej mężczyzn będzie korzystało z usług stylistów, chociażby ze względu na rosnący trend na zapuszczanie zarostu.